Video newsletter - Novinky ze Santinky

Díl 9. Svoboda a samostatnost - 1.12.2023

To je náš video newsletter, který vychází každý první den v měsíci, a ve kterém se dozvíte ty nejžhavější novinky z naší ScioŠkoly.

1. 12. 2023| Matyáš Suchý
Náhleďák #9

Video

Podívejte se na devátý díl našeho seriálu Novinky ze Santinky, který vychází každý měsíc a dozvíte se více o fungování naší ScioŠkoly.🏫

🌐Odkazy:

Projekt COSMOS


Článek

     Vážení a milí rodiče a vážení příznivci Dejvické ScioŠkoly, vítáme vás u devátého dílu našeho informačního zpravodaje Novinky ze Santinky.

     A já mám tu milou příležitost tady přivítat dvě nové tváře. Jednu skutečnou, ahoj Karle. Ahoj Johanko. A jednu trošku dřevěnou, ahoj, jak se jmenuješ prosím tě.

     Ahoj, já jsem Emzák.

     Kdo to je a o tom, kde se narodil, se dozvíte v průběhu novinek. Dnešní díl bych rozdělila na takové dvě zásadní části. V první se dozvíte něco ze zahraničí.

     První událostí tohoto měsíce byla mezinárodní návštěva učitelů ze základních a středních škol z různých evropských zemí, například Nizozemí, Belgie, Portugalska, Švédska, Velká Británie a Německa, kteří sem přijeli v rámci projektu Cosmos.

     No a ve středu 16. listopadu přišli i k nám do školy. Postarali se o ně studenti našeho třetího trojročí, kteří je v angličtině přivítali, provázeli je, vysvětlovali jim, jak naše škola funguje. A pro nás to byl zase důkaz jejich neuvěřitelné samostatnosti a navíc jejich angličtina byla skvělá.

     To byla první mezinárodní událost. A druhá je, že naše děti byly týden ve Slovinsku v partnerské škole Lila, kde už byly i loni. Přijely plní zkušeností a budou je předávat dalším dětem, budou jim říkat, co to znamená, když vyjedou do cizích rodin, kde musí jenom komunikovat v angličtině.

     Tak uvidíme. No a přidala bych něco z domácích zdrojů. Co třeba?

     Z domácích zdrojů. Já můžu referovat něco o prvním trojročí. V listopadu se toho tolik moc nedělo, ale máme tady pár menších akcí. Prvňáci vyrazili do Roztok, do místního muzea, na výstavu Myši patří do nebe. Druháci a třeťáci vyrazili do nedaleké Hanspaulské základní školy, do jejich dřevodílny, kterou nám laskavě propůjčili a mohli si tam vyrobit třeba zrovna takovou podobnou loutku nebo něco podobného, a to myslím, že z těch návštěv mimo školu je všechno.

     Snažili jsme si připomenout nějakým způsobem 17. listopad a druháci dokreslovali polovinu obličeje Václava Havla. Myslím, že by z toho byla velmi zajímavá výstava. A my třeba ve třetí třídě jsme si připomínali 17. listopad kvízem předrevolučního všedního života. Připomínali jsme si fronty, připomínali jsme si budovatelská hesla a vůbec to, co se mohlo a nemohlo, co zní zvláštně dnes a tenkrát vlastně zvláštně vůbec neznělo.

     No a já přidám, že ve třetím trojročí proběhl workshop zaměřený na odolnost, který organizoval, a děti provázel průvodce z expediční ScioŠkoly.

     A deváťáci za odměnu mohli zažít den jinak a vybrali si, že chtějí jít do JumpParku. Měli to za své vítězství v dni převleků, o kterém taky tady bude zmínka.

     No pak ještě, když se řekne hospoda, tak něco se ti vybaví Karle. To se mi vybaví spousta věcí, musím říct, když si řekne hospoda, ale ty pravděpodobně narážíš na tradiční setkání s rodiči v hospodském zařízení.

     Přesně tak, restaurace na Kotlářce, těšíme se zase v lednu, že se setkáme. No a pak ještě tam je důležitá akce. Byl návštěvní den pro rodiče, zájemce i veřejnost a zase naše děti, ale tentokrát už od druhé třídy, si rozebraly rodiče a provázely je po škole, ukazovaly jim, jak co funguje, kde jsou různé třídy a co se zrovna děje a pak jsme měli s rodiči a s Mirkem besedu. Zase důkaz nějaké samostatnosti a odvahy našich dětí.

     No a pak jsou ještě projekty, no a co k projektům, třeba v prvním trojročí nebo... V prvním trojročí určitě nějaké projekty probíhají, ale já o nich nic nevím, protože tenhle měsíc jsem byl ve třetím trojročí na krásném projektu Volné tvorby, který jsem měl se Štěpánem.

     Já doplním, že ve třetím trojročí mají děti projekt zaměřený na finance a v rámci něho se byly podívat v České národní bance.

     V druhém trojročí měly děti speciální projekt. Kurz přežití, zaměřený na přežití a byli jsme na expedici na Mariánskohorských boudách v Jizerských horách.

     Vrátili jsme se o něco odolnější, děti nabitější a já s dalším průvodcem Pavlem trošku vyčerpanější. Nicméně o tento projekt je zájem a tak ho asi budeme zopakovávat až na jaře. Jak to vidíš, ty jsi nás viděl.

     Jo, já jsem vás viděl. Vypadalo to, že to bylo velmi výživné, tak vám tím pádem přeji hodně štěstí na jaře, tak ta poslední věc.

     Ještě jsme něco zažili 29. To byl den kostýmů, který tentokrát vyhráli deváťáci, kteří přinesli témata pro všechny ročníky, a každý má jiné téma kostýmů a pak se v ten den potkáme v kostýmech a je to tady zase o něco živější a barevnější.

     A úplně poslední věc, na kterou bychom vás chtěli pozvat, která proběhne v prosinci, konkrétně v pondělí osmnáctého, zhruba tak od tří hodin, plus minus do pěti, bude naše adventní kavárna, kde si budete moct dát něco dobrého k pití a k jídlu, poklábosit s námi a zároveň se nám tam už rýsuje nějaký doprovodní program. Možná nějaké autorské čtení, možná nějaké rukodělné dílny, nechte se překvapit.

     A to je všechno, my vám přejeme krásné podzimní dny, začínající adventní období, mějte se krásně a příště zase na shledanou. Na shledanou!

Johana Codlová a Karel Polanský

Přepsal a natočil: Matyáš Suchý