Video newsletter - Novinky ze Santinky

Díl 8. Jazyky a divadlo - 1.11.2023

To je náš video newsletter, který vychází každý první den v měsíci, a ve kterém se dozvíte ty nejžhavější novinky z naší ScioŠkoly.

1. 11. 2023| Matyáš Suchý
Náhleďák #8 (1)

Video

Podívejte se na osmý díl našeho seriálu Novinky ze Santinky, který vychází každý měsíc a dozvíte se více o fungování naší ScioŠkoly.🏫

🌐Odkazy:

Schránka důvěry

Foto z divadla

Divadlo

TěloCIRK


Článek

     Vážení a milí rodiče a příznivci naší ScioŠkoly Praha Dejvice, zdravíme Vás u dalšího dílu novinek ze Santinky.

     Co se událo v měsíci říjnu? Tak za prvé jsme konečně zprovoznili elektronickou webovou schránku důvěry. Kam můžou děti anonymně sdělovat své prosby, požadavky, bolístky a jejich zpráva se hned předá e-mailem naší školní psycholožce nebo metodičce prevence a ty potom s tím pracují dál.

     Také u nás proběhlo setkání našich absolventů, kterým teď nově říkáme Čtvrté trojročí. Setkali se s průvodci a se svými kamarády a sdíleli, jak se mají na středních školách, což je pro nás vždycky velmi příjemná událost. A zároveň v budoucnu plánujeme besedu, kdy by mohli svoje zkušenosti ze středních škol předávat i dětem v devátých třídách.

     Pro celou naši školu, to znamená pro přípravku až po deváťáky a průvodce, uspořádal divadelní spolek představení, které se jmenuje Pětkrát kolem světa. Za tohle divadelní představení, respektive za hlavní roli, v něm získal loutkoherec Cenu Thálie. Divadelní představení bylo velmi kreativní, plné fantazie. A když jsem potom mluvila s loutkoherci, tak oni naše děti chválili. Říkali, že jsou zvídavé, že mají zajímavé otázky, ale že i toho spoustu vědí.

     No a pakliže vydržíte až do konce tohoto dílu, tak se na konci dozvíte o tomto představení něco víc. Hurá!

     Podali jsme žádost do projektu Nápad pro šestku. (odkaz na video) Tuto žádost daly dohromady děti spolu s několika rodiči. Za což moc děkujeme a v podstatě naplánovaly, jak by mohlo vypadat lépe to nejbližší okolí naší školy. To znamená, jak vlastně by se daly překonat dvoje schody, které teď vytváří docela solidní bariéru. Pro lidi s koly nebo pro maminky s kočárky nebo třeba pro někoho s invalidním vozíkem. A díky této inovaci by škola byla mnohem dostupnější. Takže nám prosím držte palce.

     Jo a ještě jsem chtěla říct, že součástí plánu bylo i dětské hřiště, čímž bychom se zase mohli třeba trošku zpřístupnit nebo vytvořit nějaký příjemný veřejný prostor i pro ty malinké děti, které jsou v přípravce pod námi. Takže takhle bychom rádi spolu vytvářeli příjemné prostředí nejen pro nás a pro vás rodiče, ale i pro náhodné kolemjdoucí.

     A nevím Markét, jestli jsi zmínila, že nám v tom pomáhala i jedna maminka. Říkala jsem rodiče, ale klidně doplň. Maminka našeho žáka z druhé třídy a bylo to velmi důležité. No a co ještě tady máme?

     Přípravka a první třída zažily místo tělocviku takzvaný těloCIRK, což je tělocvik spojený s prvky nového cirkusu a v rámci toho se učili žonglovat, balancovat na válci nebo si oťukávat prostor a dokonce naše průvodkyně dostala knihu, která se jmenuje, cituji Zásady cirkusové pedagogiky. Tak uvidíme, co budeme aplikovat v naší škole.

     A já tu mám teď jazykové okénko. Máme teď nově rodilého mluvčího Kanaďana Roba. Který bude mít angličtinu nebo už vlastně má angličtinu pro děti od přípravky až po deváťáky. Což je báječné.

     A potom se nám podařilo vyřešit zapeklitou situaci ohledně španělštiny, protože jsme měli vlastně domluvenou rodilou mluvčí na španělštinu, ale hned po první lekci se ukázalo, že to nepůjde. Díky zpětné vazbě od žáků a studentů. A tak se nám opět díky pomocí vás rodičů podařilo sehnat španělštinářku jinou, na kterou jsou teď zpětné vazby od dětí velmi pozitivní. Už probíhá španělština s ní, takže naštěstí nepříjemná situace byla zažehnána a i ona, když jsme si mluvili, byla spokojená.

     No a na závěr tohoto vydání tady máme informaci o uzávěrce třetího čísla našeho školního časopisu Umpalumpa. Kde se mimo jiné můžete dočíst nebo dozvědět rozhovor s loutkoherci divadelního představení Pětkrát kolem světa.

     A to je všechno. Uvidíme se zase za měsíc. Moc se na vás těšíme a buďte s námi v obraze. Na shledanou.

Johana Codlová a Markéta Doubnerová Sedláčková

Přepsal a natočil: Matyáš Suchý