Díl 16. Konec roku - 1.7.2024

1. 7. 2024| Matyáš Suchý
Náhleďák #16

Podívejte se na šestnáctý (poslední díl tohoto školního roku) díl našeho seriálu Novinky ze Santinky, který vychází každý měsíc a dozvíte se více o fungování naší ScioŠkoly.🏫

V tomto díle se dozvíte, jaký byl náš 2. Scio FilmFest, uvidíte rozhovor s výhercem divácké ceny a mnoho dalšího. 🎞️🎥

Dobré odpoledne přeji všem, kteří pravidelně sledují naše Novinky ze Santinky.

Červen byl takový zajímavý, protože na jednu stranu byl velmi náročný a na druhou stranu byl vlastně velmi zážitkový. Já začnu těmi náročnými věcmi.

Za prvé studenti si plnili své studijní povinnosti. Sedmá, osmá třída obhajovala své známky, osmá třída prezentovala své ročníkové práce a i ti malí dodělávali věci, které měli dodělat.

No samozřejmě, že i k těm takovým řekla bych ne nepříjemným, ale náročným situacím patřilo i to, že k nám přišla po šesti letech hloubková školní inspekce, která byla tady celý týden. Ale dopadli jsme dobře. Z hodnotila, že jsme udělali velikánský posun a že naše tři silné stránky jsou systematické průběžné hodnocení dětí, druhá silná stránka, děti si mohou vybírat to, nad čem pracují a přebírají tak zodpovědnost za své učení a třetí silná stránka, děti jsou zapojeny do tvoření školy, do jejich pravidel a mohou o tom rozhodovat. To jsme rádi, takže možná za šest nebo za sedm let se s nimi zase setkáme.

No a teď ty zážitkové. V první řadě bych určitě zmínila školní slavnost, speciální reportáž můžete sledovat zde. (Reportáž ve videu zde)

V rámci níž byla nejenom kavárna a taková výstava prací našich dětí, ale zároveň autorské čtení textů z knihy Tajemné historky ze školy, kterou tady ukazuji, kterou si zároveň můžete stále koupit na recepci a zároveň tato kniha byla pokřtěna. Já jsem si ji koupila a mám tam podpisy všech dětí ze druhého trojročí z autonomní skupiny Džungle.

Potom ještě v rámci této školní slavnosti proběhl Scio FilmFest a cenu diváků získali naši dva třeťáčci Toník s Tobíkem, rozhovor s nimi můžete sledovat také zde:

Milí diváci, dneska tady mám hosta a není to nikdo jiný než Toník ze třetí třídy z prvního trojročí.

Ahoj Toníku.

Ahoj

Já jsem si tě pozvala proto a teda i Tobíka který tady není protože je nemocný asi, protože vy jste na Scio FilmFestu získali cenu diváků za film. Pověz nám prosím něco o tom filmu? Co to bylo za film, jak jste ho natáčeli?

Za mě ten film byl o tom, že my jsme spojili nějaké ty filmy a udělali jsme z toho takový grotesky. Prostě film, vždycky začátek pak bylo, jak se jmenuje ten film, no to jsme tam pak, to jsme nevymýšleli na začátku jako když jsme točili ten film, ale to jsme pak dodělali, když jsme to dávali za sebe. A byl ten film a... Ten název filmu, potom ten samotný film a pak zase další název a takhle se to střídalo.

Nějaký byly animovaný s legem a nějaký byly kreslený a já jsem měl asi víc těch kreslených.

A proč myslíš, že jste zrovna vy získali tu cenu diváků? Čím myslíš, že byl tak úspěšný nebo že se tak líbil? Čím to bylo?

Podle mě to bylo tím, že my jsme tam měli dost těch věcí, že jsme tam měli takový vtipný, takový srandičky tam byly. Třeba tam Tobík udělal, že tam je pán a tam se zjeví duch a ten duch ho honí a vždycky najde nějakého pána, on má něco v ruce, tak on to zahodí, aby se tím zdržel ten duch a nakonec to skončí. No, takové věci.

Jo, tak důležité je, že ta cena je, dostali jste nějakou jako sošku nebo vám to jenom oznámili, dostali jste něco jako hmatatelného jako tu cenu?

My jsme dostali takovouhle knížku, která tady leží. Máme takový problém, my jsme dostali jednu a byli jsme dva, tak jsme to pak řešili a dostali jsme s podpisy a zadarmo to bylo prostě super. Tak jsme se nějak dohodli, že Tobík má jednu. Mně o ty podpisy vlastně moc nešlo.

Dobře. Já taky vím že vy uvažujete o tom, že byste jednou převzali natáčení tady toho pořadu Novinek ze Santinky. Tak něco o tom můžeš říct našim divákům, prosím?

No, my jsme to s Tobíkem chtěli zkusit a my jsme měli takový projekt, to řeknu pak, a že mě to bavilo s Tobíkem, byl to dobrý projekt a zjistili jsme, že bychom to mohli převzat, jenom bychom se museli naučit tu techniku a takový věc.

Co to bylo za projekt? Jsi říkal, že to řekneš pak, tak co to bylo za projekt?

To byl projekt Malý reportér, kde jsme prostě dělali reportáže.

Já moc děkuju za rozhovor přeju ti do léta hodně radostí a zážitků a třeba taky něco natočíš. Tak měj se pěkně a děkuju moc za rozhovor. Ahoj.

No a potom byl červen, jak jsem říkala, zážitkový protože první a druhé trojročí odjelo na své stmelovací pobyty do Daňkovic a do Krkonoš.

Třetí trojročí mělo vodu, propojovala se šestá, sedmá, propojovala se zároveň třetí třída s druhým trojročím. Je to všechno zaměřené na to, aby děti byly zvyklé spolupracovat napříč ročníky, aby si zvykli velcí na malé a malí na velké. No a tohle všechno jsme zakončili tím, že jsme si rozdali vysvědčení a odešli tak s úlevou do léta.

A vážení diváci, my vám přejeme aby to léto bylo příjemné, oddychové ale zároveň plné příjemných zážitků. Mějte se moc hezky a v září na shledanou.

Johana Codlová

Přepsal a natočil: Matyáš Suchý 8. třída