Video newsletter - Novinky ze Santinky

Díl 13. Akční měsíc - 1.4.2024

To je náš video newsletter, který vychází každý první den v měsíci, a ve kterém se dozvíte ty nejžhavější novinky z naší ScioŠkoly.

1. 4. 2024| Matyáš Suchý
Náhleďák #13 (1)

Video

Podívejte se na třináctý díl našeho seriálu Novinky ze Santinky, který vychází každý měsíc a dozvíte se více o fungování naší ScioŠkoly.🏫

V tomto díle uvidíte rozhovor s holkami, které byly na festivalu Jeden svět, podíváte se na lyžák 3. trojročí a mnoho dalšího. 🌍⛷️


Článek

Máme tady již třináctý díl Novinek ze Santinky.

Na začátku důležitá věc. My jsme z Plesu plus z vydání našeho časopisu Umpalumpa plus z projektu Finance v prvním trojročí, v rámci něho už děti zorganizovali kavárnu, tak jsme získali celkovou částku 8 981 Kč. A tím jsme podpořili kousek místa pro život a sice mokřad v srdci Vysočiny, kde vybudujeme domov pro řadu vzácných rostlin a živočichů. Z toho máme velkou radost a děkujeme vám, rodičům, kteří jste na to také přispěli.

Další trošku pochlubeníčko je, že jsme vybrali částku, díky které jsme mohli adoptovat jedno zvíře, které ukážu za chviličku. Adopční listina je tato a adoptovali jsme vodnici posvátnou, což je žába. Která se jmenuje Svatoslava.

A teď už to vezmu po pořádku, co se dělo v jednotlivých trojročích. Přípravka a plus první trojročí, tam děti chodí do knihoven, pečou štrůdly, chodí do divadel, zkrátka pořád se tam něco děje. Ve druhém trojročí děti zažili expedici na Mariánskohorské boudy v rámci projektu Expedice. Máme z toho taky neskutečně zajímavé zážitky.

No a potom děti navštívili festival Jeden svět na školách a tady máte z něho krátký rozhovor.

Milí sledovatelé, Novinek ze Santinky, dnes tady mám velmi milou návštěvu. Jsou to dvě holky ze šesté třídy, protože včera byly na zajímavé akci. Co to bylo?

Byl to filmový festival Jeden svět na školách a byly tam tři velmi zajímavé filmy.

Tak, něco o nich řeknete?

Tak první film se jmenoval Dívka s mosaznými kroužky a je to vlastně o holce, která byla na škole a byla trochu jiná, ale rozhodla se dál vzdělávat a jít za svým snem.

Druhý byl o dívce z Ukrajiny, která, když začala válka, tak musela přestat s gymnastikou a jela do Německa, ale pokračovala i v Německu a to jí vlastně naplňovalo.

A ten třetí?

To se jmenovalo Skejtuj a bylo to o třech dětech, které rádi skejtovaly, ale okolí, to město jim to nedovolovalo. Takže si z takového opuštěného místa udělaly svůj skatepark.

A co jste si odnesly vy, co vám tak leželo nebo běželo hlavou, když jste odcházely z kina, Karličko?

Mně běželo hlavou hlavně ty příběhy, protože byly hodně zajímavé.

Kačí?

Že si každý může jít za svým snem, ať je jakýkoliv.

Tak já doufám, že si půjdete za svým snem a přeju vám hodně štěstí, ať se vám daří, holky. Díky, ahoj.

Naše nejstarší, to znamená třetí trojročí, odjelo nejdříve na adaptační zimní výjezd do Krkonoš a Oliver vám o něm řekne víc.

Dobrý den, zdravím vás z Brádlerových boud, kde sedmá a osmá třída vyrazila na lyžák. Místo lyžování jsme však skialpovali. Na chatě s námi byli vojáci, kteří každé ráno vedli mužskou rozcvičku. Pro vojáky ve středu přiletěla helikoptéra, z které potom skákali. My jsme se na to mohli dívat, byla to zábava.

Potom ještě deváťáci odjeli na svatý týden, kde se intenzivně připravovali na přijímací zkoušky. No a studenti osmé třídy intenzivně pracují na svých ročníkových pracích. Jejichž prezentace bude až za dlouho, ale relativně dlouho, v červnu.

No a já tady mám ještě prosbu od naší hospodářky Ivet. Prosíme rodiče, kterým přišla výzva k podání konečné přihlášky a podepsání smlouvy, aby ji podepsali. Ten přihláškový systém je nový, když budete mít nějaké problémy, prosím obraťte se přímo na Ivet.

Březen nám utekl jako voda, těšíme se na další měsíc a já vám přeji vše krásné na jaře. Na shledanou.

Johana Codlová

Přepsal a natočil: Matyáš Suchý 8. třída