Táňa „Laakii“ Šimoníková

průvodkyně v klubu

tatana.simonikova[zavináč]scio skola.cz

Pracuji v Klubu a děti mě nejčastěji oslovují mojí přezdívkou: „Laakii“

ScioŠkolu a její myšlenku jsem si zamilovala už při besedách s panem Šteflem před založením první ScioŠkoly na Praze 4. Sama mám dvě malé děti a hodně přemýšlím o tom, co jim zprostředkovávám za zážitky a co jim dávám do života.

Ani mě nenapadlo, že bych v ní mohla jednou jako člověk bez pedagogického vzdělání pracovat. Ale osud tomu chtěl, že se mi s příchodem dětí na svět hodně změnil pohled na život, přestala jsem se tolik bát a díky pár skvělými lidem se přihlásila do ScioŠkoly

ScioŠkola je jedna z cest, jak vést děti k adaptaci na změny. Je to obzvláště vítané v tomto hektickém světě, který se za posledních dvacet let začal měnit neuvěřitelným tempem a nikdo z nás neví, co přijde zítra. Na dětech v naší škole vidím, co jim to přináší. Zároveň to obohacuje i můj život jako člověka i jako rodiče. Cítím větší svobodu v jednání s dětmi, než jsem měla já jako dítě a následně pociťovala jako novopečený rodič, kterému starší generace dávala nesčetné rady do života. Výchova, které jsem byla učena a která mi byla „vnucována“ při narození svých dětí, stavěla na autoritativním postoji, kdy dospělý hrál roli „policajta“ a děti musely poslouchat. Díky projektům jako je ScioŠkola, vidím, že nejsem sama, kdo se v tomto nastavení necítí dobře. Dodává mi to podporu a sebevědomí vychovávat děti po svém bez ohledu na to, co řekne okolí. I mé děti, i já se díky hodnotám, které sdílí i ScioŠkola, cítíme svobodněji, radostněji a užíváme náš vztah mnohem volněji, intuitivněji a komunikujeme jako rovní s rovnými. Vysvětlujeme, učíme se orientovat v našich emocích, pocitech a motivacích, které nás vedou k činům. Ne vždy je to ideální, ale i to nás učí, odpouštět si své přehmaty, učit se z nich a růst.

Mám radost, že projekt jako ScioŠkola a další vzniká. Mění zastaralé školství a burcuje diskuse a pozornost (i negativní reklama je reklama). A ještě větší radost mám, že můžu být součástí.