Náš tým

Jan Táborský

ředitel

+ 420 702 717 341

jan.taborsky[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: pondělí 12:57 – 13:57

Škola je místem radostného poznávání, přátelských setkání a místem, kam se rádi vracíme… Třeba i po letech zavzpomínat si na hezké zážitky a na to, že: „Tady to vše začalo, tady jsem se naučil/a to důležité pro svůj život.“

Přesně takovou školu pomáhám vytvořit a těším se na naše společné zážitky a utváření naší ScioŠkoly. Přináším s sebou hezkou porci optimismu, nadšení hledat nové cesty a cestičky a také touhu hledat netradiční a neotřelou cestu ke vzdělávání. Vytrvalost, utuženou maratonskými běhy, a mnoho úhlů pohledu, vytříbených na mnoha zahraničních putováních cestou necestou…

„Těším se do školy!“ 😉

Jana Codlová

zástupkyně ředitele

+ 420 702 717 342

jana.codlova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: úterý 13:57 – 14:57

Začalo to všechno mým příchodem do Scio a zakládáním první ScioŠkoly. Z toho období přináším odvahu a otevřenou mysl. Škola je pro mě krajina se spoustou cest, zákoutí a tajemných jeskyň, kudy se děti vydávají. Možná, že budou mít zpočátku trochu strach, ale to k objevování přece patří. Chci jim být zkušeným rádcem, když budou nejistí nebo budou potřebovat pomoc. Chci jim pomáhat dospívat a řešit krkolomné situace, bude-li to třeba. Chci je pochválit a pobídnout k další cestě. A taky s nimi dělat ptákoviny a legrácky, prostě si to užívat.

Miluji knížky, hory, pohyb a taky divadlo a film. O tomhle všem si můžeme s dětmi povídat.

Dominika Macková

zástupkyně ředitele (na mateřské dovolené)

dominika.mackova[zavináč]scioskola.cz

Když jsem asi v sedmnácti začala učit děti španělsky, říkala jsem si, že to přeci musí jít i jinak než vyplňováním mezer v textu, a začala jsem se pídit po jazykových hrách. Od té doby jsem nejen nepřestala učit, ale také jsem nepřestala objevovat… Objevovat, že je důležité mít blízký vztah k žákům, že připravená hodina či projekt nejdříve musí bavit Vás jako učitele a potom teprve děti a že nejdůležitější je, aby děti do školy chodily rády a nepřestaly se chtít dozvídat nové věci.

Do ScioŠkoly bych ráda propašovala nejen španělštinu, ale také španělské nadšení a radost ze života.

Anna Koubová Motlová

průvodkyně

anna.koubova.motlova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: středa 13:30 – 14:30

Rozhodla jsem se pro ScioŠkolu, protože chci něco změnit, být součást toho, čemu věřím. Když jsem neměla možnost do takové školy chodit, chci v takové škole pracovat. Jsem rozhodnuta dělat kreativní, smysluplnou a rozvíjející práci, která pro mě bude výzvou a zábavou zároveň. Pracovat s dětmi je naplňující a rozvíjející nejen pro děti, ale samozřejmě také pro průvodce. Těším se na nespoutanost a svobodu dětí, pestrou práci, tvořivou a domácí atmosféru, rovnocennou spolupráci s dětmi a na skvělý tým.

Již od dětství navrhuji, šiji a maluji. Vystudovala jsem textilní tvorbu a od té doby podnikám jako návrhářka. K tomu jsem také pracovala jako vedoucí zámku Tvrz Orlice, kde jsem mimo jiné vytvářela i zajímavé akce pro děti. Mám ráda tanec, přírodu, cestování, focení, galerie…

Dětem ve škole bych chtěla vytvářet prostředí, ve kterém budou moci nacházet to, co je opravdu baví.

Beatriz Chmatil

průvodkyně přes úklid

beatriz.chmatil[zavináč]scioskola.cz

 

Soy Venezolana, descendiente Checa y feliz de estar en el país donde nació mi padre….

Me gusta reír y me encantan los gatos y perros…. Soy exigente conmigo misma, responsable y me molesta las injusticias.

 

Jsem z Venezuely, ale v České republice mám předky. Jsem ráda, že jsem v zemi, kde se narodil můj tatínek. Ráda se směji, miluji kočky a psy. Jsem náročná sama k sobě, zodpovědná a nesnáším nespravedlnost.

Elena Jirková

průvodkyně

elena.jirkova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: středa 12:57 – 13:57

Ve ScioŠkole se budu věnovat menším dětem, kde společně budeme objevovat svět čtení, psaní a počítání. Pozvánku jsem zaslala i největším dětským společníkům smíchu, radosti, spontaneitě a zvídavosti.

Miluji cestování, dobré filmy a sdílení s lidmi. Když jsem se jednou zeptala zenového učitele, co má člověk dělat na své životní pouti, aby žil smyslu plný život, řekl: “Dělej věci celým svým srdcem a nikdy neuvěř, že už jsi na něco přišla. Buď otevřená.” A tak z tradičního školství “my dospělí víme” se těším na svět “děti vědí” plný her, povídání, spolupráce a kreativity. Bude mi ctí je v tom doprovázet.

Eliška Grödlová

průvodkyně

eliska.grodlova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: úterý 14:00 – 15:00

Moc se těším na to, že nás všechny bude zase bavit chodit do školy. Že budeme společně poznávat, vyrábět a užívat si všeho, co nás baví. Mám ráda les a ráda se chodím dívat na divadlo, nejraději na loutky. Ráda čtu, nejradši knížky, kde jsou draci a kde se báje mísí s realitou. Z příběhů mám oblíbeného Čaroděje Zeměmoří. Ráda prozkoumávám tajuplnosti literatury a divadla, čemuž jsem se věnovala i na škole. Do ScioŠkoly si přeji přinést radost, bezpečí a doufám, že spoustu dalších zajímavých věcí 🙂 Těším se na dobrodružnou cestu před námi!

Eva Růžičková

průvodkyně

eva.ruzickova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: středa 14:00 – 15:00

Mám své povolání ráda. Třeba proto, že mě těší vídat se každý den s dětmi a mluvit s nimi o jejich myšlenkách, nápadech a potřebách. Scioškola je pro mě prostorem pro smysluplnou společnou práci, místem netušených možností a živnou půdou pro hezké a užitečné věci. Ráda v životě hledám a poznávám rozmanitost a pestrost, nerada zabředávám do vyjetých kolejí. Kromě toho se snažím, aby byla škola místem radosti z poznávání a učení, bezpečným a hravým zázemím pro děti i jejich průvodce.

Iveta Štamposká

hospodářka

+ 420 702 717 343

iveta.stamposka[zavináč]scioskola.cz

Jsem moc ráda, že jsem se stala součástí tohoto skvělého projektu. Každé dítě je jedinečné, každé vyniká v jiných směrech. Jsem přesvědčená, že nejdůležitější je probudit a podporovat v dětech zájem o vzdělání, o život. Vzdělání je objevování, vzdělání obohacuje, vzdělání je cesta životem.
Myslím si, že americký humoristický spisovatel Charles Farrar Browne vystihuje nejlépe to, co si myslím, že je pro každou školu důležité: „Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.“
Budu nadšená, když každé ráno uvidím ve dveřích rozjasněné a zářící děti, které se těší do školy, ne proto, že dnes mají suplování na matematiku či dějepis, ale proto, že se těší na další projekty a informace, které se dozví, na kamarády a na spolupráci s nimi a svými průvodci.

Jake Rabinowitz

rodilý mluvčí, průvodce pro tělocvik

jake.rabinowitz[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: středa 12:57 – 13:57

I am from New York City and have lived in Prague for the last three years playing and coaching baseball. I am looking forward to joining the ScioŠkola family.  I previously worked at a nursery school in NYC with similar academic beliefs.  I believe as a guide in this school we will have the opportunity to erase the fear of failure from our minds, while exploring the world with open eyes and minds, and building character.  As the English guide I will be able to go class to class and be a part of the children’s daily activities while immersing them in English. I also am excited to have the opportunity to run the PE program and share my athletic knowledge with the kids.  We will explore all different sports through the year. Not every kid will be a superstar athlete but we can build a base for everyone to lead a healthy life and still be able to challenge those kids who have higher aspirations.  I look forward to getting to know everyone and building strong, lasting relationships.

Jan Prokopec

průvodce pro tělocvik, projekty a pobyty v přírodě

jan.prokopec[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: čtvrtek 14:07 – 15:07

Proč pracuji ve ScioŠkole?

Protože chci, aby má práce měla přesah, a vidím vliv Scioškoly na mé vlastní děti. Moc se mi líbí možnost dětí zapojit se do fungování celého chodu školy a důraz na jejich zodpovědnost, samostatnost a na to, aby pochopily, proč věci dělají, ne jenom proto, že to po nich někdo chce. A v neposlední řadě oceňuji možnost pracovat ve skvělém týmu, kde se navzájem inspirujeme.

Od dětství jsem rád v pohybu a miluji hory. Jako bývalý profesionální voják mám za sebou několik kurzů pro přežití a zkušenosti s pobytem v přírodě za každého počasí. Ve ScioŠkole povedu kroužek pro fyzické hry tátů s jejich dětmi. Mimo práci průvodce jsem facilitátorem večerů pro muže v Praze, organizuji Taťkárium, pracuji pro Mužský kruhu, podílím se na projektu Škola kojota. Práce s chlapi a dětmi mě prostě baví a nabíjí.

Mým záměrem je, aby děti objevily radost z pohybu a na tělocvik se těšily. Zároveň, aby pomocí pohybu poznávaly své hranice, měly možnost je v bezpečném prostoru, a s mojí podporou, pomalu posouvat dál. V neposlední řadě je chci vést k tomu, aby se naučily spolupracovat jako tým a navzájem se podporovaly.

Kateřina Vodičková

průvodkyně

katerina.vodickova[zavináč]scioskola.cz

 

Lukáš Hradečný

průvodce

lukas.hradecny[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: pátek 14:00 – 15:00

Do ScioŠkoly přicházím z prostředí konstrukční kanceláře, kde jsem byl zaměstnán jako projektant elektrických zařízení kolejových vozidel. Těším se, že v nové práci budu méně sedět a více si hrát.

Z vlastní zkušenosti vím, jak zásadní pro život je ve škole potkat ty správné učitele. Ty, kteří inspirují a nevytvářejí bloky a nechuť k dalšímu objevování. Mým cílem je jednoznačně podporovat děti v zájmu o nové informace a dovednosti, ale především v samostatném přemýšlení. Budu se snažit spoluvytvářet férové prostředí postavené na otevřených a upřímných vztazích. Aby se tak mohlo stát, je nezbytná součinnost dětí, průvodců a rodičů, v kterou pevně věřím.

Rád vycházím do přírody, nechávám narušovat svou komfortní zónu, jezdím vlakem, tiše pozoruji svět kolem sebe, navštěvuji kulturní akce, především pak živou muziku, drbu velké chlupaté psy a pochutnávám si na indické kuchyni. Nemám rád koprovku, násilí a vytahování se.

Ve ScioŠkole budu podporovat rozkvět dětského potenciálu. Mé heslo by mohlo znít: Inspirovat a být inspirován. Je to výzva a těším se na ni.

Magdalena Doubnerová

průvodkyně

magdalena.doubnerova[zavináč]scioskola.cz

Markéta Doubnerová

průvodkyně

marketa.doubnerova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: úterý 14:00 – 15:00

Moc se těším, až budeme s dětmi objevovat svět a společně hledat odpovědi na otázky jako: co se jí v Burkina Faso, jak funguje lišejník nebo jak sestavit budku pro ptáky, co sedají na blízkém stromě. Těším se, že budu pro děti průvodkyně na jejich cestě k poznání sebe samých, toho, co je baví a naplňuje.

Do ScioŠkoly přicházím po klikaté cestě, přes hory a moře, na které jsem se učila o outdoorovém vzdělávání, o rybácích, fjordech, životě na ostrovech a na lodi a o lidech minulých i současných. V batohu si kromě botanických průvodců, kusu provázku a pastelek nesu taky velké nadšení a radost z poznávání všeho nového.

Markéta Rochowanská

průvodkyně v klubu

Jsem v Klubu pondělky a čtvrtky nebo pátky. Většinou dvakrát týdně. Chodím na gymnázium Nad Štolou do maturitního ročníku. Hraji závodně volejbal za tým Sk Španielka Řepy. Práce s dětmi mě doslova fascinuje a baví, především všelijaké dovádění a skotačení. Vždy se těším až ty svoje raubíře uvidím. Hrajeme spolu různé hry, ať už deskové nebo trochu akčnější. Někdy si i společně zatančíme a zazpíváme. S holkami hrajeme divadlo, malujeme si nebo si hrajeme na módní salon, někdy se dokonce přidají i kluci. S chlapci stavíme kaplu, hrajeme si na policajty a padouchy, nebo hrajeme fotbálek. Snažím se vymýšlet různé nevšední aktivity, aby děti chodily rády do klubu.

Martina Pánová

průvodkyně

martina.panova[zavináč]scioskola.cz

Michaela Tůmová

průvodkyně

michaela.tumova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: čtvrtek 14:00 – 15:00

Vždycky mě zajímalo mnoho věcí, ráda objevuji, učím se, žasnu a kladu si otázky. Obohacuje mě setkávání s inspirativními lidmi, různými přístupy k životu. Neumím si představit svůj život bez dobrých vztahů, silných zážitků a výzev, které mě posouvají vpřed. Žiji aktivně a dělám věci z přesvědčení. Věřím, že to všechno nás čeká ve ScioŠkole. Těším se, že škola bude pestrá, plná života, vzájemné inspirace a spolupráce dětí, průvodců a rodičů. Každý z nás je jiný a může přinést něco jedinečného, když má možnost upřímně se projevit. Těším se na svět dětí, jejich bezprostřednost, nadšení a to, že se s nimi člověk neustále učí.

Myslím, že každý je schopen velkých věcí, když mu dávají smysl a naplňují ho. Chtěla bych s dětmi objevovat, co je pro ně jejich nejbytostnější tíhnutí, a dodat jim odvahu jít za jejich sny. Spolu s tím bych s dětmi ráda poznávala i věci, které třeba nikdy dělat nebudou, ale ukážou jim komplexnější pohled na svět.

Do ScioŠkoly přináším svou vášeň pro pohyb, divadlo, hudbu, výtvarné umění, environmentální témata a přírodu. Budu zde rozvíjet své pedagogické zkušenosti z tradiční školy i z řady volnočasových aktivit pro děti. Tradiční škola je často orientována hlavně na intelektuální dovednosti. Já bych chtěla zapojovat s dětmi vyváženě i pravou mozkovou hemisféru – tvořivost, emoce, fantazii, intuici, soft skills. Před jakýkoli výkon bych chtěla stavět to, aby z dětí vyrostli dobří a šťastní lidé.

Miroslava Filipová

průvodkyně

miroslava.filipova[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodina pro rodiče: středa 14:00 – 15:00

Už od puberty mi všichni říkali, že se ze mě určitě stane učitelka. Možná částečně i ve snaze žít svůj život sama a neplnit představy ostatních, jsem se učitelkou nestala. Teď jsem se ale stala průvodkyní a moc se těším na školu, kam se děti i dospěláci budou těšit.

Do nové ScioŠkoly bych chtěla přinést radost, optimismus a nadšení pro poznávání přírody. Ráda bych také uplatnila své zkušenosti ze skauta a s dětmi si hodně hrála a dělala blbosti, protože vím, že je to kolikrát důležitější než odmocniny, deriváty a částice.

Mým cílem je přispět k radosti dětí ze života tím, že se školy a učení nebudou bát. Pomoct k rozvoji mladých lidí, kteří si budou umět obhájit svůj názor a žít v tomhle krásném, ale občas šíleném světě šťastně.

Richard Lukáš

školní psycholog

richard.lukas[zavináč]scioskola.cz

Konzultační hodiny: středa 13:00 – 16:00

Mým úkolem na ScioŠkole je snažit se o to, aby se každý žák a průvodce učil naplno a s radostí a měl k tomu odpovídající podmínky – bezpečné prostředí, kvalitní vztahy a psychickou stabilitu. Budu společně s průvodci prozkoumávat, jak lze na podobně demokratické typu školy nabízet a poskytovat pedagogickou psychologickou pomoc a poradenství těm, kteří to nejvíce potřebují. Vedle práce ve ScioŠkole působím také jako školní psycholog na Masarykově ZŠ v Újezdě nad Lesy a jako projektový manažer v o.p.s. EDUin

Jsem aktivním sportovcem (běžky, kolo, běh), instruktorem Prázdninové školy Lipnice, vášnivým saunařem a pěvcem, amatérských astronomem a milovníkem putování s batohy na zádech zimní krajinou.

Koncept ScioŠkoly mě baví a zajímá – jsem zvědavý, jak se budou děti rozvíjet a učit a jak lze tento proces usnadňovat a přenášet do jiných situací a kontextů.

Táňa „Laakii“ Šimoníková

průvodkyně v klubu

tatana.simonikova[zavináč]scio skola.cz

Pracuji v Klubu a děti mě nejčastěji oslovují mojí přezdívkou: „Laakii“

ScioŠkolu a její myšlenku jsem si zamilovala už při besedách s panem Šteflem před založením první ScioŠkoly na Praze 4. Sama mám dvě malé děti a hodně přemýšlím o tom, co jim zprostředkovávám za zážitky a co jim dávám do života.

Ani mě nenapadlo, že bych v ní mohla jednou jako člověk bez pedagogického vzdělání pracovat. Ale osud tomu chtěl, že se mi s příchodem dětí na svět hodně změnil pohled na život, přestala jsem se tolik bát a díky pár skvělými lidem se přihlásila do ScioŠkoly

ScioŠkola je jedna z cest, jak vést děti k adaptaci na změny. Je to obzvláště vítané v tomto hektickém světě, který se za posledních dvacet let začal měnit neuvěřitelným tempem a nikdo z nás neví, co přijde zítra. Na dětech v naší škole vidím, co jim to přináší. Zároveň to obohacuje i můj život jako člověka i jako rodiče. Cítím větší svobodu v jednání s dětmi, než jsem měla já jako dítě a následně pociťovala jako novopečený rodič, kterému starší generace dávala nesčetné rady do života. Výchova, které jsem byla učena a která mi byla „vnucována“ při narození svých dětí, stavěla na autoritativním postoji, kdy dospělý hrál roli „policajta“ a děti musely poslouchat. Díky projektům jako je ScioŠkola, vidím, že nejsem sama, kdo se v tomto nastavení necítí dobře. Dodává mi to podporu a sebevědomí vychovávat děti po svém bez ohledu na to, co řekne okolí. I mé děti, i já se díky hodnotám, které sdílí i ScioŠkola, cítíme svobodněji, radostněji a užíváme náš vztah mnohem volněji, intuitivněji a komunikujeme jako rovní s rovnými. Vysvětlujeme, učíme se orientovat v našich emocích, pocitech a motivacích, které nás vedou k činům. Ne vždy je to ideální, ale i to nás učí, odpouštět si své přehmaty, učit se z nich a růst.

Mám radost, že projekt jako ScioŠkola a další vzniká. Mění zastaralé školství a burcuje diskuse a pozornost (i negativní reklama je reklama). A ještě větší radost mám, že můžu být součástí.

Pavla Kafková

průvodkyně v klubu

pavla.kafkova[zavináč]scioskola.cz

Pracuji ve školním klubu a se sedmáky se potkávám na samorostu. Ráda si s dětmi zahraju deskovou hru, prohlédnu knížku, popovídám si.

Před rokem jsem navštívila scioškolu na Praze 9 a od té doby jsem snila o tom, že jednou budu v takové scioškole pracovat. Okouzlila mě svoboda spojená s odpovědností, velký prostor pro tvořivost, nové nápady, ochota dětí i dospělých vycházet vzájemně vstříc potřebám. Tonucci ve své knize Vyučovat nebo naučit píše, že když pedagog přijde ve svůj první pracovní den do školy, začne učit přesně tak, jak on sám byl ve škole učen. Chtěla bych tohle v sobě změnit. Navzdory tomu, jak jsem se celý život ve škole učila a jak se vyučuje na univerzitě, kterou navštěvuji, chtěla bych se stát pedagogem, který k vyučování přistupuje kreativně, s otevřenou myslí, a s vědomím, že ví, co dělá a proč to dělá.

Václav Louda

průvodce v klubu

vaclav.louda[zavináč]scioskola.cz

Celý život mě baví se učit. Můj problém však byl, že všechny vzdělávací instituce mě chtěly hlavně testovat a učení bylo vedlejší. Jako malý jsem si říkal, že to všechno, co se nelíbí nám dětem, se přece nemohlo líbit i dnešním dospělým, a je od nich tedy nefér, že nás v tom nechají, když vědí, že jich se to již netýká. Mám tedy velkou radost, že můžu být součástí Scioškoly, která na učení se a objevování klade důraz.

Chci dětem pomáhat se rozvíjet, inspirovat je a podporovat je v hledání nových vlastních cest. Skvělé na tom je, že to samé ony dělají nevědomky pro mě. Těším se tedy na to, že konečně budu patřit do školy, kde se můžu neomezeně učit, a že můžu mít pocit, že to celé má smylsl. A kdo říká, že ti malí toho mají méně co říci, než mnozí ti velcí?

Zuzana Vihanová

Průvodkyně

zuzana.vihanova@scioskola.cz

Máme za sebou druhý školní rok

Zase jsme se toho spoustu naučili, my, děti i průvodci. Daří se nám čím dál víc respektovat pravidla, která jsou důležitá pro to, abychom se ve škole všichni cítili lépe. Umíme nasl..

Kontakt

+ 420 702 717 343